امروز 12 دی برابر با 2 ژانویه تقویم میلادی است. روزی که در تاریخ آبستن وقایع و اتفاقات زیادی در ایران و جهان بوده است. به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم.

مجله اینترنتی برترین ها
 
 
 
 
  برترین ها: امروز 12 دی برابر با 2 ژانویه تقویم میلادی است. روزی که در تاریخ آبستن وقایع و اتفاقات زیادی در ایران و جهان بوده است. به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم.

رویداد ها:

793 - سالگشت درگذشت «سیبویه» ایرانی

طبق نوشته روزنگارهای بین المللی، «سیبویهSibbuyeh» زبان شناس معروف ایرانی در نخستین هفته ژانویه سال 793 میلادی در شیراز درگذشت. وی در زمانی که هنوز دقیقا به دست نیامده است در شهر بیضاء در استان فارس به دنیا آمده بود. اهمیت تاریخی سیبویه از آن جهت است که نخستین فردی بود که برای زبان عربی صرف و نحو (گرامر) نوشت و صداها را در این زبان مشخص ساخت. بنابراین، علامات ضمه، فتحه، کسره و تنوین ها اختراع و کار سیبویه ایرانی است. وی با این عمل عنوان «سیبویه نحوی» را به خود اختصاص داد. بدون کاری که سیبویه کرد و در آن زمان یک شاهکار بود، پیشرفت زبان عربی میسر نبود و استحکام این زبان به این صورت باقی نمی ماند. به این ترتیب، این ایرانیان بودند که برای اعراب دستور زبان (صرف و نحو) نوشتند.

12 دی - 2 ژانویه؛ در تاریخ چه گذشت؟
نسخه خطی یکی از کتاب های سیبویه

1293 - تصرف شهرهای تبریز و ارومیه توسط قوای عثمانی در جریان جنگ جهانی اول

با آغاز جنگ جهانی اول و حمله آلمان به روسیه و دولت عثمان از آلمان و یورش نیروهای انگلیس و ژاپن به نیروهای آلمانی، جنگ، جنبه جهانی پیدا کرد. در این حال، دولت ایران اعلام بی‏طرفی کرد، ولی این اقدام ایران از طرف متخاصمین رعایت نگردید. تا این که سپاه امپراتوری عثمانی با کمک کردها، تجاوز به خاک ایران را آغاز کرد و شهرهای ارومیه و تبریز بی ‏دفاع را به تصرف خود در آورد و به سمت شمال ایران پیشروی نمود. پس از تجاوز عثمانی، دولت روسیه نیز قوای خود را وارد ایران نمود و برای تصرف شهرهای آذربایجان، جنگ شدیدی بین قوای روسیه و سپاه عثمانی درگرفت. در این جنگ دهشتناک که عده زیادی از مردم آذربایجان کشته و زخمی شده و اموالشان به غارت رفت، سرانجام روس‏ها پیروز شدند و بر آذربایجان استیلا یافتند. روس‏ها تا مدت‏ها در آن منطقه ماندند تا این که پس از تغییر نظام حکومتی آنان، آنجا را ترک کردند.

12 دی - 2 ژانویه؛ در تاریخ چه گذشت؟

۱۲۸۳ - تسلیم شدن قوای روسیه به ارتش ژاپن، پس از ۷ ماه محاصره خشکی و دریایی، در جنگ پورت آرتور. در این جنگ ۵۸ هزار ژاپنی کشته شدند و شکست ارتش تزاری زمینه ساز انقلاب نافرجام ۱۲۸۴ روسیه شد.

1757 - انگلیسی ها کلکته هند را تصرف کردند.

1843 -
نصب نخستین صندوق پستی به سبک امروزی در ویِن.

1847 - شهر «یربا بوئنا» به سانفرانسیسکو (کالیفرنیا) تغییر نام داد.

1942 - نیروهای امپراتوری ژاپن شهر مانیل در فیلیپین را تصرف کردند.

1953 - محکمه تجدید نظر هم متهمان به ربودن و قتل افشار توس رئیس شهربانی در دوران حکومت دکتر مصدق را با وجود اعترافهایی که کرده بودند تبرئه کرد!

12 دی - 2 ژانویه؛ در تاریخ چه گذشت؟
افشار توس

۱۹۵۵ - خوزه آنتونیو رمون کانترا رئیس جمهور پاناما ترور شد.

12 دی - 2 ژانویه؛ در تاریخ چه گذشت؟
خوزه آنتونیو رمون

1349 ش - قطار اصفهان و یزد از خط خارج شد و در نتیجه 56 نفر کشته و 61 نفر مجروح شدند.

1839 - نخستین عکس از ماه

در چنین روزی در سال 1839 میلادی نخستین عکس از ماه گرفته شد . لوییس داگر عکاس فرانسوی توانست این عکس را بگیرد .

12 دی - 2 ژانویه؛ در تاریخ چه گذشت؟
لوییس داگر و اولین تصویری که از ماه گرفت

1360 ش - آغاز عملیات متوسط محمد رسول ‏اللَّه (ص)

عملیات متوسط محمد رسول ‏اللَّه (ص) در تاریخ دوازدهم دی ماه 1360 با رمز مقدس "لااله ‏الا اللَّه، محمد رسول اللَّه (ص)" با هدف انهدام نیروهای دشمن و نشان دادن قدرت نفوذی و تهاجمی ایران در منطقه غرب نوسود در کردستان صورت گرفت و تا سیزدهم دی ماه به طول انجامید. در این عملیات، نیروهای سپاه، ضمن عبور از مناطق کوهستانی و تله‏های انفجاری، به مصاف دشمن بعث رفتند. با عبور شجاعانه رزمندگان از مرزهای بین‏المللی، پایگاه‏های بعثیان و ضد انقلاب در این منطقه درهم کوبیده شده و مقر فرماندهی یکی از تیپ‏های دشمن منهدم گردید. رزمندگان اسلام، پس از پیشروی به داخل شهرهای عراق، ضربات سختی به پایگاه‏های دشمن وارد آوردند. در نهایت از آن جا که این عملیات به صورت انهدامی، پیش‏بینی شده بود، تثبیت موضع صورت نگرفت و رزمندگان پس از پایان ماموریت، پیروزمندانه به پایگاه‏های خود در داخل خاک وطن بازگشتند. نتایج این عملیات: تلفات نیروی انسانی دشمن: 100 نفر اسیر، 700 نفر کشته و زخمی. تجهیزات و امکانات: تانک: 4 دستگاه انهدامی، هلیکوپتر: 2 فروند انهدامی، هواپیمای میگ: 1 فروند انهدامی. این عملیات، آرامش دشمن را در غرب کشور بر هم زد و به رژیم بعث نشان داد که از این پس، نیروهای متجاوز عراق در هیچ منطقه از خاک ایران، از حملات نیروهای جمهوری اسلامی ایران، مصون نیستند.

12 دی - 2 ژانویه؛ در تاریخ چه گذشت؟
لشگر 27 عملیات محمد رسول الله (ص)

زادروزها

    ۱۲۵۱ - ماریانو آزوئلا، رمان‌نویس اهل مکزیک
    1744 - یوهان پِستالوزی استاد تعلیم و تربیت و مربی سوئیسی

12 دی - 2 ژانویه؛ در تاریخ چه گذشت؟
ماریانو آزوئلا

    1920 - آیزاک آسیموف، نویسنده ودانشمند روس
    1877 - هرمان هسه نویسنده معروف آلمانی
    1866 - جیلبِرْتْ مورای فیلسوف و شاعر انگلیسی

12 دی - 2 ژانویه؛ در تاریخ چه گذشت؟
هرمان هسه

مرگ‌ها

    ۱۹۶۱ - ارنِست میلر هِمینگویْ نویسنده آمریکایی
    ۱۱۶۰ - یوهان کریستین باخ، آهنگ‌ساز اهل آلمان

12 دی - 2 ژانویه؛ در تاریخ چه گذشت؟
ارنِست همینگوی

    ۱۲۵۹ - لویی اگوست بلانکی، فعال سیاسی اهل فرانسه
    ۱۳۸۳ - ایوجین ج. مارتین، هنرمند اهل ایالات متحده آمریکا

12 دی - 2 ژانویه؛ در تاریخ چه گذشت؟
یوهان کریستین باخ

*****
منابع:

-پایگاه نوشیروان کیهانی زاده
-ویکی پدیای فارسی
-صفحه امروز در تاریخ در توئیتر
-راسخون

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه